Kõnehäire
Osaline näohalvatus
Halvatud käsi
Elupäästev 112

Teadus ja uuringud

Ajuteadlikkuse nädalal, 11.-17. märtsil, keskendume insuldiuuringute olulisusele. Iga päev jagame mõningaid teadmisi uutest ja põnevatest insuldiuuringutest Euroopas.
Täna tõstame esile Euroopa Liidu rahastatud uurimisprojekti VALIDATE, mis kasutab tehisintellekti (AI) patsientide insuldiravi tulemuste parandamiseks.
VALIDATE
Täna keskendume ELi rahastatud uurimisprojektile ANGIE, mille eesmärk on välja töötada mikrorobotid sihipäraseks ravimite kohaletoimetamiseks, et lahustada verehüübeid (trombe) ägeda insuldi ravis.
ANGIE
Täna keskendume uuele projektile nimega TRUSTroke, mis kasutab tehisintellekti (AI) insuldijärgse elu parandamiseks.
TRUSTroke
Insuldi trombektoomia tõhusus ja ohutus laiendatud kahjustuse ja pikendatud ajaakna korral: randomiseeritud, kontrollitud uuring (projekt TENSION).
TENSION
Sel nädalal (11.-17. märtsil) toimub Ajuteadlikkuse nädal. Tegemist on ülemaailmse algatusega, mille eesmärk on tõsta teadlikkust ajuteadusest ja selle mõjust meie igapäevaelule. Lisaks soovitakse tõsta ka teadlikkust insuldi alase uurimistöö ja EL uurimisprojektide tähtsust.
Ajuteadlikkuse nädal 11.-17. märts
Märtsis 2023 toimunud European Life After Stroke (Elu pärast insulti) Foorumil tutvustati uut aruannet "A life saved is a life worth living" ehk "Päästetud elu on elamist väärt elu", mis toob välja insuldi läbi elanud inimeste peamised ja olulised murekohad tegelike vajaduste osas, millele kahjuks Euroopas veel ei pöörata piisavalt tähelepanu.
Üle-euroopaline uuring "Päästetud elu on elamist väärt elu"
Teated insuldijärgsetest unemuutustest on tavapärased. See võib juhtuda haiglas viibimise ajal kui ka pikaajaliselt pärast haiglast väljakirjutamist. Unehäired võivad olla tingitud erinevatest põhjustest, sealhulgas ajukahjustusest endast; muutustes igapäevastes tegevustes; ravimid; jäikus või valu; uriinipidamatus; meeleolu muutused, näiteks nõrkus või ärevus.
Insuldijärgsed uneprobleemid